Nemoc ruka noha ústa

VÁŽENÍ RODIČE,

DOVOLUJI SI VÁS UPOZORNIT NA VÝSKYT VIROVÉHO ONEMOCNĚNÍ DĚTÍ V NAŠÍ MATEŘSKÉ ŠKOLE, KTERÉ SE VELMI RYCHLE ŠÍŘÍ.

VĚNUJTE, PROSÍM, ZVÝŠENOU POZORNOST ZDRAVOTNÍMU STAVU VAŠICH DĚTÍ.

INFORMACE:

Ruka, noha, pusa je vysoce nakažlivé virové onemocnění, které se nejčastěji objevuje u dětí do 5 let, typické jsou podzimní školkové epidemie. Nakazit se však mohou i starší děti a ojediněle i dospělí. Inkubační doba nemoci je 3 až 6 dní. Nemoc se šíří nejčastěji kapénkovou cestou. Virus se vyskytuje také v tekutině v puchýřcích typických pro toto onemocnění a ve stolici nemocného. Dítě je infekční zhruba jeden týden od začátku onemocnění, v některých případech je však přenašečem nemoci ještě týdny po uzdravení.

Příznaky:

• horečka, únava, bolest v krku – objevují se na začátku onemocnění zhruba dva dny před dalšími příznaky,

• typická vyrážka v podobě pupínků a puchýřků v okolí úst, na dlaních rukou a na ploskách nohou. Vyrážka se může objevit také na kolenou, loktech a na hýždích. Vyrážka obvykle nesvědí,

• afty v ústech – často je jich velké množství a jsou velmi bolestivé.

Léčba ruka, noha, pusa - onemocnění obvykle probíhá mírně, délka nemoci je 7 až 10 dní.